sobota 17. prosince 2016

God save the Queen - Jak má vypadat prezentace a co se vlastně jako učitelé učíme

Ahoj čtenáři,

dnes to bude úplně jiný článek než jste na mém blogu zvyklí, ale mám pro to několik důvodů. Jak jste si možná někteří všimli, dala jsem si teď trochu delší pauzu. Nebyla plánovaná, ale nejdřív jsem měla tolik knih, že jsem radši četla než psala a pak přišla škola. Seminárky, nekonečné opakování APA stylu (citaci podle norem už vám zvládnu vychrlit i ze spaní, věřte mi) a prezentace. Po napsání třetí 1000+ slovní eseje už nebyla nálada na psaní recenzí. A vám bych dnes ráda ukázala jednu z prezentací . Předem upozorňuji, že studuji angličtinu, takže prezentace bude (světe div se) v angličtině. Ne, že by snad někteří z mých spolužáků neudělali prezentaci česky, ale nad tím mi doteď trochu stojí rozum :D (a ještě víc nad tím, že jim to bylo uznaný). Takže pokud umíte anglicky, nebo se chcete trochu procvičit, směle dál, pokud ne, tak bohužel, ale tento článek asi nebude to pravý ořechový pro vás. Nicméně ještě než ukážu samotnou prezentaci, bude zde pár rad a tipů jak na takovou prezentaci (česky), takže jestli je to to, co potřebujete, tak čtěte dál :)


Začnu tím, že trochu představím předmět, na který se prezentace dělala a co se v něm tak celkově probíralo. Šlo o seminář Akademických dovedností který se zaměřoval hlavně na podobu našich psaných prací. Probíralo se vše, od spolehlivých zdrojů, přes výše zmiňované APA normy citací až po prezentace. Bylo to velice podobné jinému předmětu, kde jsme akorát na konci odevzdávali seminární práci při jejímž psaní jsme měli používat právě to, co jsme se naučili. To je bohužel jeden z nešvarů naší školy, pár témat se dokola probírá na několika téměř totožných předmětech, a to nejen na hlavním oboru, ale i na vedlejším, psychologii. Nevěřili byste, kolik podob Maslowovy pyramidy potřeb jsme se učili...

Ale to bych odbočila, takže se vraťme k prezentacím. Předlohou nám měla být jakási pravidla Presentation Zen, předložená ve stejnojmenné knize od Garra Reynoldse. Tím nejdůležitějším je, že prezentace by měla mluvčího pouze doplňovat a proto by měla být co nejpřehlednější. Zapomeňte na tuny doprovodného textu - čím míň, tím lépe. Je dobré se zamyslet nad tím, jakou myšlenku chcete předat, co chcete aby si posluchači odnesli domů. S tím také souvisí, že byste si sami sebe měli jako posluchače představit a pokud vás vaše prezentace samotného nudí, chce to promazat. Pokud potřebujete předat velké množství informací, je lepší je natisknout na letáčky a ty před prezentací rozdat, i tak se ale vyvarujte toho, abyste do letáčku napsali vše, co posluchači uslyší. Pokud vše uděláte správně, měla by bez vašeho povídání a bez vaší osoby prezentace nepoužitelná. Zní to sice zvláštně, ale za chvíli uvidíte, jak to myslím. 

Na obrázcích níže budou screenshoty jednotlivých snímků prezentace a vedle toho bude přesný přepis toho, co jsem k tomu říkala. Takhle je samozřejmě prezentace reprodukovatelná, ale samotné obrázky by vám byly k ničemu. Stačí si porovnat jak málo informací na samotných snímcích je, s tím co jsem doopravdy říkala. Prezentace se týká provázanosti ekonomické situace Británie v 70. letech minulého století a vzniku punku, hudebního žánru, který změnil tehdejší Anglii. (Po rozkliknutí se obrázek otevře ve velkém v novém okně)  Hey you dirty bastards,as would Sid Vicious say,
today I would like to enligten you into the consequences that helped Punk to be born and to charm the raged youngs of Britain. Why were they raged you ask, well, let’s see. 

 Although the early 70’s were economicaly great, couple of events caused the economy to descend. Antony Barber has introduced a budget with large tax cuts (known as Barber Boom) which revealed itself to be inflationary, the first mass use of credit cards (shown behind me) helped creation of consumer's bubble, when people were not able to repay what they loaned. It did not help that The Bank of England removed its control over the mortgage market. On the graphs behind you can see the rise of unemployment,inflation and house prices. Relevant years in red circle.


 To deal with the situation, government proposed the reduction of wages, which caused massive strikes all over the economic sectors. Dockers refused to unload coal, miners blocked the power stations, garbage was piling up and the oil prices rocketing. The government was forced to introduce a 3-day week. This dark, cold and smelly atmosphere drove teenagers right in the arms of even uglier and smellier music...


 ...the Punk. Its story starts with a shop called SEX owned by Malcolm McLaren (manager of New York Dolls) and Vivienne Westwood. Originally it sold mostly leather, fetish and bondage wear along with designs by McLaren and WestWood. Three of its regulars soon had an idea to form a band and play something for kids like them. They wanted to tell the truth of their generation where children had no future, living conditions were horrible and,oh god, the bad music taste of the 60’s...


Soon the Pistols had their first gig at St. Martins in 1975. They were armed with hate, strong words and everyone was an enemy. They received pure devotion from the audience. They were the way to upset the parents and let out the aggression bundled inside them. Instead of "You’re great, we love you" they received "I fucking hate you" and that was exactly what they felt. They were inspiration for many other bands such as the Clash or the Damned.

 Along with horrible and ugly music came the fashion. Teens short on money riped their old clothes and sew them back together hastily or pinned them with pins. They sprayed their hair with car sprays and their make up was intimidating. The fame of punk rocketed among the youngs.


With the older ones, not so much and after Pistols publicly swearing on early evening Today show Britain has awoken and started to fight. Punk shows were cancelled and if not, they were met with protesting locals. Almost over night the punks became an enemy number one. But what was originaly the essence of punk became its poison. Their hate against everyone turned them, in the end, against each other. Meanwhile, the pistols swirled into the drugs and the Clash has chosen money over the freedom. Finaly as the situation in Britain calmed down a bit, so did the punks and they started to mend with the wave of reggae. Together they founded Rock Against Racism and staged shows with anti-racist themes as a reaction to growing pro-white groups such as National Front. RAR still functions today under the name Love music, Hate racism. The lyrics that could have been seen in last two slides are from the iconic God save the Queen by Sex Pistols, which I hope you all recognised.Even thou summer of 78‘ is believed to be the end of the first wave of Punk, the image of Punks as mean bad boys and girls still hold. And that’s great, because hey, Punks not dead.

Prezentace byla nakonec úspěšná, i když jsem už po 6 hodinách prezentací ostatních spolužáků měla všeho po krk a oni pravděpodobně taky. Tak jako tak, jsem na sebe docela pyšná :D Ani jsem se moc neklepala, očividně jsem do toho byla fakt zabraná :D 

No, nebudu to už protahovat, koukám, že článek je už tak dlouhý až běda a proto jen doufám, že se vám líbil a zase se sejdeme u nějaké recenze :)

Zatím nashle.

Žádné komentáře:

Okomentovat