neděle 19. června 2016

Milion sluncí - Beth Revisová

Ahoj čtenáři,

vypravte se dnes se mnou hlubokým a tichým vesmírem na cestu k Zemi Centauri s knihou Milion sluncí od Beth Revisové.

Ocitáme se s našimi hlavními hrdiny Amy a Synem na lodi Universum. Ta už několik generací pluje přibližným směrem k nové planetě, která byla vybrána jako vhodná pro pokračování života. Syn je geneticky naklonovaný nástupce Otce, velitele lodi a Amy je jedna z původních obyvatel Země. Před pouhými třemi měsíci byla vysvobozena z kryo komory a jen velice těžko si zvyká na život v uzavřené lodi. Od té doby co se na lodi objevila jdou však věci z kopce a většina jejích obyvatel z toho obviňuje právě ji. Do toho se jí podaří objevit tajemné indicie, které naznačují, že Universum skrývá nejedno velké tajemství.

Syn se naproti tomu snaží zvládnout začínající rebelii. Po smrti Otce se rozhodl přestat ovládat posádku pomocí uklidňujících droga a chce se spoléhat na své schopnosti a naučené vědomosti o fungování politických systémů v době na Zemi. Nepočítal ovšem s tím, že lidé přestanou pracovat a kvůli hladu a depresím se zvýší i kriminalita. Když se začnou objevovat mrtvoly Synových odpůrců, které byly zabity náplastmi s drogou, začne mu fungování lodi proklouzávat mezi prsty. Aby nebylo zmatku v jeho životě dost, začne si uvědomovat své city k dívce ze Země. Zjištění, že loď už několik let vlastně nepluje je už jen poslední hřebíček.Pohledy hrdinů se střídají pravidelně po kapitolách, přičemž příběh plyne dál. Díky tomu máme přehled jak o tajemství, které objevuje Amy s občasnou pomocí od Syna, tak i o Synových pokusech o potlačení vzpoury. Sledujeme, jak se v nezkušeném vůdci probouzejí vůdčí schopnosti a umírají ideály. Amyin pohled je nám, čtenářům, velice blízký a chápeme její touhu se z lodi za každou cenu dostat.

Kniha je hodně napínavá a nenechá nás ani na chvíli vydechnout. Moc se mi líbí, že i když je v příběhu nezbytná milostná linka, je její vývoj přirozený a netočí se vše jenom kolem jejich citů. Hrdinové umí používat mozek a jednají docela racionálně, což považuji za velké plus.
Až při zpracovávání téhle recenze jsem zjistila, že tato kniha je už druhým dílem. V samotné knize o tom není ani slovo a na příběhu to také poznat není. Občasné vzpomínky jsou dostatečně vysvětlující a nestalo by se mi, že bych se nechytala. 

Abych to shrnula, je to příjemné sci-fi dobrodružství, které neurazí. Příběh se čte lehce a bavil mne až do samotného konce. A já si jdu honem honem sehnat 1. díl, protože tenhle mi opravdu hodně bavil :)

To by bylo pro dnešek vše a nashle příště :)


2 komentáře:

 1. No, asi jsi mě přesvědčila :) pořád váhám, zda si knihu pořídit, tak to nejspíš nakonec udělám. Hezká recenze.
  Kateřina
  trojtecka.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem nad ní pár dní přemejšlela, ale nelituju :-)

   Vymazat